Dzień Babci i Dziadka to jedne z najpiękniejszych dni w roku. Wszystkim Babciom i wszystkim Dziadkom z okazji Ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności oraz pogody ducha niech miłość jaką obdarzają Państwa najbliżsi napełnia Was młodzieńczą energią oraz uśmiechem!
Aktualności
Dzień Babci i Ddziadka w naszej szkole.
Jasełka w naszej szkole.
- 22
"Dwa bieguny".
6 grudnia nasza szkołę odwiedził Teatr Kurtyna z Krakowa, który zaprezentował spektakl profilaktyczny "Dwa bieguny".
Kiermasz Świąteczny.
Andrzejki
- 23
Wizyta w hospicjum.
W czwartek 23 listopada, uczniowie z naszej szkoły odwiedzili mieszkańców hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. W ramach akcji "podniebne cuda" wolontariusze przygotowali przepyszne ciasta, pomagali podopiecznym, wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu zespołu "Bolewiczanie" który wystąpił specjalnie dla chorych z hospicjum. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie ciast i transport dzieci.
3
Światowy Dzień Wcześniaka.
W naszej szkole odbył dzień wcześniaka. Uczniowie ubrani na fioletowo, kolor wcześniaka, przypomnieli, że to kolor siły i delikatności. Dziewczynki wydziergały ośmiorniczki, atrybut małych wojowników. Na plastyce uczniowie wykonali karty kontrastowe, dzięki którym pospieszalscy będą ćwiczysz wzrok. Wszystkie rzeczy trafią do dzieci na oddział wcześniaków w Kielcach.
2
III Gminny Bieg Niepodległości
Celem biegu, jak każdego roku, było upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości oraz popularyzacja biegania wśród zarówno dzieci jak i dorosłych. Uczniowie przebiegli trasę o długości od 200 do 800 metrów. Uczeń naszej szkoły, Mateusz Basąg zajął II miejsce w biegu na 600 metrów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Święto Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka.
W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia 10 listopada uczniowie naszej szkoły ubrani byli w biało-czerwone stroje oraz nosili przypięte biało-czerwone kotyliony, zaprezentowali występ artystyczny oraz wykonali patriotyczne plakaty.Tradycyjnie nasza szkoła przystąpiła do akcji „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11.11 uczniowie odśpiewali hymn narodowy. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania.
1
Ślubuję uroczyście…
W tym roku szkolnym Ślubowanie i Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Lipie odbyło się 26 października. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli zaprezentować to, czego się już w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Wszystkie zadania wykonali na medal. Wielkie poruszenie wzbudził taniec z szarfami do muzyki “Hallelujah”, zwieńczony wypuszczeniem balonów z helem. Wykonanie sprawiło, że bliskim zakręciła się łezka w oku. Nowo przyjęci do społeczności szkolnej uczniowie z dumą składali słowa ślubowania, a jego dopełnieniem było symboliczne pasowanie ołówkiem.
Gratulujemy i życzymy naszym pierwszoklasistom dużo sukcesów podczas szkolnej wędrówki w odkrywaniu tajników wiedzy.
Dzień Papieski.
W naszej szkole odbył się 23 Dzień Papieski pod hasłem,,Cywilizacja życia ". Uczniowie ubrali się w barwy papieskie( żółty i biały), losowali karteczki z myślami św. Jana Pawła II, oglądając prezentacje przypominali sobie postać Ojca Świętego i odśpiewali ulubioną pieśń papieża,,Barkę".
Wolontariusze wzięli udział w kweście,, Pomoc dla zdolnej, niezamożnej młodzieży", przy kościele parafialnym w Chomentowie.
1
Lekcje poza szkołą
12 października 46-osobowa grupa uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy i Szkoły Podstawowej w Lipie odkrywała atrakcje turystyczne znajdujące się na świętokrzyskim szlaku archeo - geologicznym w okolicach Chęcin. Zwiedziliśmy Jaskinię Raj oraz Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego w Miedziance.
6
Europejski Tydzień Sportu.
W dniach od 23 do 30 września, jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy Europejski Tydzień Sportu. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, promująca sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Wydarzenia sportowe poprzedziła prelekcja na temat zdrowego trybu życia oraz prawidłowej diety, przeprowadzona przez rodzica klasy II, lekarza, Panią Maję Kulczycką. Opierała się ona na doskonale znanej piramidzie zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej. Uczniowie poznali zależności, między zdrowym odżywianiem a jego wpływem na dobre samopoczucie. Uwieńczeniem tego wydarzenia była wspólna degustacja przygotowanych przez uczniów różnorodnych, zdrowych przekąsek i soków. Drugi dzień ETS upłynął w tanecznej atmosferze pod okiem instruktorki zumby Katarzyny Kramarczyk. Był to czas radości, uśmiechu i dobrej zabawy. W ciągu tygodnia, przy współpracy Samorządu Uczniowskiego, dzieci uczestniczyły w „przerwach na sportowo”, podczas których aktywnie spędzali czas, grając w tenisa stołowego, ringo i koszykówkę. Na zakończenie tego przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele wzięli udział w wycieczce szkolnej - rajdzie na Święty Krzyż. Trasa liczyła (ok. 6 km) i rozpoczęła się w Hucie Szklanej prowadząc przez Święty Krzyż i kończąc w Nowej Słupi. Pogoda dopisała i po drodze mogliśmy podziwiać piękno przyrody w jesiennej odsłonie.
Tydzień, który miał za zadnie promować aktywność ruchową, jako formę spędzania wolnego czasu, uważamy za udany. Uczniowie stwierdzili, że właśnie takie akcje, jak ETS uświadamiają, jak ważny jest zdrowy tryb życia. Starajmy się, więc codziennie być aktywni bez względu na pogodę, by podnosić swoją sprawność dla zdrowia i lepszego samopoczucia.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
26 września to święto ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
W Szkole Podstawowej w Lipie obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zainicjowała szkolna biblioteka. Pani bibliotekarka i zarazem polonistka pani Magdalena Łachwa zaprosiła do współpracy nauczycieli, uczniów oraz przedstawiciela Gminnej Biblioteki Publicznej w Sobkowie panią Renatę Kwiatkowską.
Wydarzenie rozpoczęło się krótką prezentacją multimedialną na temat życia i twórczości Janiny Porazińskiej. Potem dzieci obejrzały krótki film animowany ,, Kozucha Kłamczucha” autorstwa Porazińskiej. Następnie rozpoczęło się głośne czytanie z udziałem uczniów naszej szkoły, nauczycieli oraz gościa pani Renaty Kwiatkowskiej. W trakcie spotkania odczytano fragmenty utworów o różnorodnej tematyce: począwszy na wojennej poprzez fantastykę, a skończywszy na bajkach dla najmłodszych. W związku z faktem, że akcja przypadła w dniu święta chłopców wszyscy otrzymali prezenty oraz pamiątkowe medale. Uczniowie wyszli z zajęć bardzo zadowoleni i zmotywowani do regularnego sięgania po lekturę.
Wycieczka do Parku Legend.
Podróże kształcą. To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonało się również 47 uczniów kl. I-VIII ze szkoły Podstawowej w Lipie.
28 września uczniowie wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie pod opieką swoich wychowawczyń – Pani Marty Gruszczyńskiej, Pani Anny Musiał, Pani Teresy Gabryś, Pani Kamilli Stefańczyk i Pani Magdaleny Łachwy. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Huty Szklanej, zdobywając Święty Krzyż. Podziwialiśmy klasztor i malownicze widoki wokół niego. Następnie zeszliśmy Drogą Królewską do Nowej Słupi. Po drodze mijaliśmy stacje Drogi Krzyżowej, resztki wału pogańskiego i okazałe drzewa. Po zejściu ze szlaku udaliśmy się do nowo otwartego obiektu, Parku Legend. Odwiedzając to niezwykłe miejsce, poznaliśmy legendy Gór Świętokrzyskich zaprezentowane w nowoczesny, widowiskowy sposób. Dla dzieci zaplanowano tu mnóstwo atrakcji.
Park Legend w Nowej Słupi, znany też jako Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, to atrakcja turystyczna przybliżająca temat świętokrzyskich legend w nowoczesny, atrakcyjny sposób. Naszym prowadzącym przez świat legend był wirtualnego przewodnik – Pielgrzym Świętokrzyski (w tej roli Marek Piekarczyk). Ścieżka edukacyjna prezentująca legendy jest stworzona z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Na końcu trasy znajduje się sala edukacyjno-rozrywkowa pełna gier i multimedialnych atrakcji, w której czas pobytu jest nielimitowany. Oglądaliśmy film o województwie świętokrzyskim w kinie 5D. Najbardziej podobał się wszystkim symulator lotu na miotle. Wraz z czarownicą przemierzaliśmy wszystkie zakątki i najniebezpieczniejsze miejsca gór. Był to lot pełen emocji i wrażeń. Na koniec mogliśmy kupić sobie pamiątki, aby długo pamiętać tę niezwykłą przygodę.
Zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy na obiad, a następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną.
5
Narodowe Czytanie.
Nasza szkoła aktywnie uczestniczy w Narodowym Czytaniu. W tym roku uczennice klasy 8 odczytały fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Najpierw przybliżyły szkolnej społeczności sylwetkę pisarki opowiadając o jej życiu i twórczości. Następnie, korzystając z pięknej pogody, w plenerze zaprezentowały wybrane fragmenty powieści. Uczennice, Weronika Stefaniec i Agnieszka Małas, które czytały teksty wczuły się w swoje role doskonale oddając emocje i klimat dzieła. Spotkanie miało na celu promowanie czytelnictwa, zachęcenie do udziału w akcji czytania nowel, pokazanie piękna polskiej literatury.
Święto Kropki.
15 września w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia o Vashti – nieśmiałej dziewczynce, która nie wierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci z klas I-III. Tego dnia w naszej szkole zagościło mnóstwo krop, kropek i kropeczek.
Uczniowie naszej szkoły postanowili tak jak Vashti poszukać swoich talentów. Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł.
Mamy nadzieję, że pobudziliśmy myślenie i pokazaliśmy uczniom, że to właśnie KROPKA może być inspiracją do tworzenia czegoś ważnego i wyjątkowego.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.
Głośno wróble już ćwierkają,
że dziś wszystkie dzieci do szkoły wracają…
Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom życzymy powodzenia i wytrwałości, niech nowy rok szkolny przyniesie radość, zadowolenie, obfituje w pozytywne doświadczenia, pozwoli realizować plany i osiągać sukcesy.
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
O godzinie 9:00 w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Na początku Pani Dyrektor przywitała uczniów, rodziców, nauczycieli. Z nieukrywaną radością, dumą, ale i nutką nostalgii pożegnała absolwentów naszej szkoły, wręczając uczniom świadectwa. Kolejnym etapem było wręczenie przez Panią Dyrektor nagród za wysokie wyniki w nauce oraz życzenia dla wszystkich uczniów udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody. Na zakończenie ósmoklasiści podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Jednak nie było to ostatnie rozstanie w tym dniu, ponieważ na zasłużoną emeryturą odeszła wieloletnia pracownica obsługi pani Zdzisława Kapuścińska. Zarówno rodzice jak nauczyciele złożyli na jej ręce kwiaty, będące wyrazami szacunku i uznania za długoletnia pracę. Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.
Dzień pełen podziękowań, gratulacji i wzruszeń wpisał się w historię szkoły.
Nocne zwiedzanie Chęcin.
Archiwum Aktualności