W dniu 15 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Miąsowej, odbył się I Gminny Bieg. Do zawodów przystąpiły wszystkie szkoły z terenu Gminy Sobków. Z naszej szkoły wzięło udział 12 uczniów, po dwie dziewczynki i po dwóch chłopców, z każdej grupy wiekowej. Najpierw odbył się spacer wszystkich uczestników biegu wraz z opiekunami po zaplanowanej trasie biegu. Nastąpiła krótka rozgrzewka uczestników biegu. Uczestnicy w zależności od wieku mieli do pokonania trasy o rożnych długościach. Biegaczom wszyscy głośno dopingowali. Możemy być dumni z naszych uczniów. Ze szkoły Podstawowej w Lipie w kategorii grupy wiekowej klas I-III chłopców, III miejsce zajął Wiktor Kopeć, natomiast w kategorii dziewcząt, klas IV-VI, również zajęła III miejsce Natalia Zając. Po zakończeniu biegów wszyscy uczestnicy dostali słodki poczęstunek. Na zakończenie imprezy Wójt Gminy Sobków Tomasz Chaja oraz Dyrektor SP w Miąsowej Janusz Bętkowski wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe medale, natomiast zwycięzcom puchary. Wszystkim gratulowano i zaproszono na kolejną edycję biegu w przyszłym roku szkolnym. Biegaczom dopisała pogoda oraz miła i życzliwa atmosfera.
Aktualności
Biegi w Miąsowej.
Piknik Rodzinny.
2 czerwca 2023r. w naszej szkole odbył się już po raz drugi „Piknik Rodzinny” z okazji Dnia Matki, Ojca i Dziecka. Około godziny 10.00 zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor, Ewelina Beszterecha, przywitała zgromadzonych gości i ogłosiła rozpoczęcie „Pikniku”. Uczniowie zaprezentowali swoje wokalne i recytatorskie zdolności, przygotowując pod okiem wychowawców występy dla rodziców. Następnie wszyscy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na plac obok świetlicy wiejskiej. Był poczęstunek, na który składały się pieczone kiełbaski, słodkie przysmaki i chłodzące napoje. Największą popularnością wśród dzieci cieszyło się malowanie buziek. Przygrywała skoczna muzyka, która porwała do tańca rodziców oraz uczniów. Całość dopełnił wielki dmuchaniec, który Rada Rodziców wynajęła dla dzieci z okazji ich święta.
Na Pikniku wśród zaproszonych gości byli: Pani sekretarz Gminy Sobków, Iwona Mitręga, ksiądz Parafii w Chomentowie, Paweł Kolanowski oraz dyrektor Kopalni Lipa, Tomasz Grochowina, który ufundował urządzenia na plac zabaw przy szkole, w postaci dwóch równoważni.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i cała społeczność uczniowska składają podziękowania wszystkim za przybycie. Był to dzień pełen wrażeń i zabawy. Z niecierpliwością czekamy już na następny piknik.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
13
Wycieczka do Ujazdowa.
Ujazd oferuje niebywałą atrakcję, jaką jest przepiękny zamek rodu Ossolińskich. Znany jest jako zamek Krzyżtopór. Dlatego uczniowie kas VII- VIII postanowili wspólnie z wychowawcami odwiedzić to miejsce. Po zwiedzaniu zamku wraz przewodnikiem i poznaniu historii tego pięknego miejsca dzieci udały się w Góry Świętokrzyskie. Po dotarciu do do Huty Szklanej uczniowie mieli do pokonania drogę prowadząca na Święty Krzyż, gdzie odbyło się zwiedzanie zespołu klasztornego i krypty, w której spoczywa Jeremi Wiśniowiecki. Wycieczka pozwoliła uczniom poznać piękno i atrakcje województwa świętokrzyskiego. Była wspaniałą lekcją przyrody, geografii i historii, a także okazją do integracji zespołów klasowych!
Wycieczka do Krakowa.
19 maja uczniowie klasy IV i V razem z wychowawcami wybrali się pociągiem do Krakowa. Podczas spaceru trasą królewską uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało średniowieczne miasto i jego system obronny, gdzie handlowano, a gdzie bawiono się w starym Krakowie. Na rynku uczniowie zobaczyli stary Ratusz, Kościół Mariacki, sukiennice i zabytkowe kamienice oraz wysłuchali hejnału. Podczas zwiedzania przewodnik zadawała zadania do rozwiązania, opowiadała ciekawostki i legendy o dawnym Krakowie i jego mieszkańcach.
Święto Konstytucji
W dniu 28 kwietnia 2023 roku odbył się apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzbogacony o prezentację multimedialną. W uroczystości uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. Młodzi wykonawcy przedstawili historię powstania Konstytucji 3 maja, sylwetki jej twórców i antagonistów. Apel zwieńczyła prezentacja multimedialna, która wzbogaciła ich wiedzę na temat tej niezwykle ważnej Ustawy Rządowej. Po jej zakończeniu uczniowie bardzo sprawnie rozwiązali test ze znajomości historii z okresu uchwalenia konstytucji. Na zakończenie uczniowie klas młodszych i przedszkolaki wykonali prace nawiązujące do symboli narodowych oraz odznaki patrioty. Natomiast dzieci klas starszych wzięły udział w konkursie na najładniejszy lapbook nawiązujący do tak ważnego święta.
Obchody Dnia Ziemi
W tym roku Dni Ziemi obchodzone były w naszej szkole wyjątkowo barwnie i różnorodnie. Rozpoczęły się one wyjazdem do kina, gdyż każda wycieczka odpowiednio zaplanowana i zorganizowana stwarza okazję do wyzwolenia wielostronnej aktywności dzieci, dostarcza nowych doświadczeń. Dlatego uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w edukacyjnym seansie w kinie Helios w Kielcach. Film ,,Kapitan Nova” rozpoczął się prelekcją na temat ochrony środowiska i katastrof ekologicznych. Sama jego fabuła również nawiązuje do tego tematu. Opowiada o dwunastoletniej dziewczynce podróżującej w czasie, która próbuje ocalić świat.
Po seansie filmowym uczniowie udali się do Manufaktury Czekolady. Tam dowiedziały się skąd bierze się czekolada i jak wygląda jej powstawanie. Prowadzący zwrócił również uwagę na problem niszczenia środowiska, gdzie żyją kakaowce orz zachęcił dzieci do dbania o najbliższe otoczenie. Po dawce słodkiej wiedzy nastąpiła cześć praktyczna warsztatów: dekorowanie własnej czekolady. Na koniec każdy z małych cukierników otrzymał dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach.
W piątek, 21 kwietnia, uczniowie rozpoczęli dzień od wykonania ulotek propagujących zasady ekologicznego zachowania, które zabrali ze sobą do domu by o nich pamiętać i stosować.
Następnie uczniowie, jak co roku, pomagali przy porządkowaniu terenów otaczających szkołę. Uczniowie klas VII i VIII pod nadzorem p. W. Kruk skopali teren przed wejściem do szkoły i posiali kwietną łąkę. Dzień zakończyliśmy wspólnym pieczeniem kiełbasek na placu szkolnym.
13
Teatr Kurtyna z Krakowa
,,Niewinna gra” to spektakl przygotowany dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych przez Teatr Kurtyna z Krakowa ukazujący współczesną historię dziewczynki o imieniu Klaudia, która popada w uzależnienie od telefonu i gier komputerowych. Przedstawienie jest jednym wielu cykli profilaktycznych skierowanych do dzieci. Dlatego korzystając z możliwości uczestnictwa w nim uczniowie chętnie wzięli udział w spektaklu poruszającym problemy współczesnej młodzieży. Dzieci dyskutowały z aktorami o tym, jaki wpływ na nasze zachowanie mają inne osoby, poznały sposoby radzenia radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi.
Pierwszy Dzień Wiosny oraz Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. W ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny odbył się konkurs na najpiękniejszy i najbardziej oryginalny strój wiosenny. Reprezentanci poszczególnych klas w takt muzyki prezentowali się w swoich kolorowych strojach. Jury wyróżniło kilka ciekawych propozycji i wręczyło pamiątkowe dyplomy, wszyscy uczestnicy otrzymali gromkie brawa.
Następnie uczniowie klas IV-V postanowili spróbować swoich sił w Familiadzie. Pod kierunkiem nauczyciela dzieci odpowiadały na szereg pytań wykazując się kreatywnością i zaangażowaniem w grę. Rywalizacja między klasami okazała się być bardzo zdrowa, ponieważ towarzyszyła jej doskonała zabawa. Wynik był bardzo wyrównany, ale ostatecznie niewielką przewagą zwyciężyli uczniowie klasy V.
W tym dniu oprócz powitania wiosny, uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa – Dnia Kolorowej Skarpetki. Data 21. 03. nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, a osoby z Zespołem Downa – 3. Tego dnia uczniowie założyli kolorowe skarpetki „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Zrobili sobie również zdjęcia swoich kolorowych stóp.
26Zdjęcia zostały wykonane aparatem firmy Canon pozyskanym z projektu "Laboratoria Przyszłości".
"Serce dla hospicjum"
W dniu 19 lutego 2023 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Lipy i Chomentowa wzięli udział w akcji "Serce dla hospicjum". Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas upiekli i ozdobili pierniczki, przeprowadzili zbiórkę przy kościele parafialnym w Chomentowie i przekazali zebrane pieniądze w kwocie 1588 złotych na potrzeby pacjentów kieleckiego Hospicjum Caritas.Dziękujemy darczyńcom za hojność, a uczniom za zaangażowanie i poświęcony czas.
2
Spotkanie pracowników PUP z uczniami Szkoły Podstawowej w Lipie.
W dniu 15. 02. 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy ósmej z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie.
Celem spotkania było:
- uzbrojenie młodzieży w wiedzę na temat zwodów obecnie poszukiwanych oraz prognozy zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje w bliższej i dalszej przyszłości,
- promowanie kształcenia całożyciowego oraz wskazanie w jaki sposób analizując swoje zasoby dokonać właściwego wyboru zawodu i zaplanować swoja ścieżkę rozwoju.
Zdjęcie zostało wykonane aparatem fotograficznym firmy Canon pozyskanym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Miłość niejedno ma imię, walentynki w naszej szkole.
14 lutego to dzień miłości i przyjaźni. Jak co roku Samorząd Uczniowski z okazji Święta Zakochanych zorganizował tradycyjną POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Na korytarzu została ustawiona skrzynia, do której wszyscy wrzucali swoje kartki i serduszka. Walentynkowe życzenia można było przesłać nie tylko swoim ukochanym, ale także lubianym przez nas koleżankom i kolegom oraz nauczycielom.
2Zdjęcia zostały wykonane aparatem firmy Canon pozyskanym z projektu Laboratoria Przyszłości.
Bal karnawałowy
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 27 stycznia 2023 roku. Była to długo oczekiwana przez przedszkolaków i uczniów chwila, pełna wrażeń i niespodzianek, a to za sprawą balu karnawałowego. Zabawa odbyła się w sali bogato ozdobionej różnokolorowymi balonami, paskami z bibuły, napisami i innymi elementami wykonanymi specjalnie na tę okazję. Największe wrażenie jednak robili jego uczestnicy, którzy zachwycili nas swoim wyglądem. Wśród wielu ważnych „osobistości” można było dostrzec Księżniczki, zjawili się dwaj Spidermeni, marynarze, joker, przywędrowały różne postacie z bajek. Wszyscy uczestnicy bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki. Nie zabrakło zabaw i konkurencji, w których nasi uczniowie brali udział. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Po balu uczniowie udali się na poczęstunek zorganizowany przez rodziców
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.11Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu "Laboratoria przyszłości".
Bezpieczne ferie.
W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie ferii zimowych odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie. Funkcjonariusze przypomnieli uczniom o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w czasie zabaw zimowych na świeżym powietrzu. Poruszone też zostały tematy związane z zagrożeniami płynącymi z „sieci” i niebezpiecznymi skutkami sięgania po używki.
Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.
Dzień Babci i Dziadka 2023
20 stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Święto Babci i Dziadka. W tym roku było szczególnie wyjątkowe, ponieważ zostało zorganizowane po długiej przerwie spowodowanej pandemią.
Pani dyrektor powitała serdecznie przybyłych gości i złożyła życzenia dziadkom z okazji ich święta. Do życzeń dołączył również Wójt Gminy Sobków Tomasz Chaja, życząc dziadkom zdrowia, cierpliwości i zadowolenia z wnuków.
Dzieci przygotowały specjalny program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje talenty. Po wspólnym odśpiewaniu sto lat, wnuki złożyły życzenia, wręczając dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Dziadkowie byli pod wrażeniem występów swoich wnuków i nagradzali je gromkimi brawami. Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który na długo zostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dziadków. Wszyscy mogli poczuć, jak ważne jest rodzinne przebywanie razem i jak wiele radości sprawiają sobie nawzajem.
28Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.
Konkurs recytatorski w Szkole Podstawowej w Sokołowie Dolnym.
Dnia 14 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej w Sokołowie Dolnym odbył się konkurs recytatorski po hasłem: „MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”. Uczniowie ze szkół Gminy Sobków recytowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: Klasy IV-VI reprezentowała uczennica, Natalia Zając, recytując wiersz Jolanty Herman „Magiczne bombki”, natomiast klasy VII-VIII, Weronika Stefaniec, która przygotowała wiersz Włodzimierza Dulemby „Wigilia z gwiazdką”. Nasze uczennice, ku ogólnej radości, „wyrecytowały” nagrody. Weronika zajęła III miejsce, a ogólna punktacja naszych uczennic wpłynęła na zdobycie najwyższego trofeum, a mianowicie Pucharu Wójta Gminy Sobków, zajmując I miejsce. Jesteśmy dumni z naszych uczennic i gratulujemy im oraz życzymy dalszych sukcesów.
Mikołajki
Imieniny świętego Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w trakcie roku szkolnego.
Świętowanie w naszej szkole rozpoczęliśmy już dzień wcześniej. Uczniowie wraz z wychowawcami spędzali ten dzień poza szkołą. Zorganizowane były wyjazdy do Kielc i Jędrzejowa. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-4 pojechali do Jędrzejowa i spędzili miło czas w kinie na oglądaniu filmu „Dziwny świat”, następnie swoją energię spożytkowali w bawialni. Na koniec tego wyczerpującego dnia odwiedziliśmy Mcdonald, aby załagodzić głód i pragnienie po tak intensywnej zabawie. Uczniowie klas starszych 5-8 swój wyjazd zaplanowali do kina w Kielcach na projekcję filmu „Świąteczny cud”.
Zgodnie z tradycją 6 grudnia wszystkie dzieci w szkole ubrały się na czerwono i założyły mikołajkową czapkę albo rogi renifera. Choć Święty Mikołaj nie zawitał osobiście w szkolne progi, ale każdy uczeń miał przeróżne słodkości. Klasa indywidualnie obdarowywały się różnymi niespodziankami.
Tego dnia na ustach naszych uczniów był uśmiech i wszyscy mieli dobre humory.
"Przesłuchanie"
W tym miesiącu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spektaklu profilaktycznym pod tytułem "Przesłuchanie” wystawionym przez Teatr Kurtyna z Krakowa.
Było to przedstawienie dedykowane klasom 4-8, a porusza ono problem cyberprzemocy w szkole. W dosyć zabawny sposób uczniowie zapoznają się z historią Doroty, która padła ofiarą hejtu internetowego, ponieważ ktoś nieznany zaczął wysyłać do uczniów przerobione w programie graficznym zdjęcia ją ośmieszające. Sprawa jest na tyle poważna,że całą akcją zajmuje się policja. Spektakl pokazał uczniom problemy młodych ludzi i sposoby ich rozwiązania. Zrozumieli,że dzięki pomocy osób starszych każdy problem nie jest tak duży, jak się wydaje.
Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień pozytywnych emocji i dobrych uczynków. Nauczyciele przeprowadzili w klasach pogadanki i dyskusje na temat życzliwości. Uczniowie przygotowali plakaty zawierające cytaty o dobroci i pozytywnym słowie. Stworzyliśmy fotobudkę z żółtych słoneczek, przy której uczniowie robili pamiątkowe zdjęcia. Pamiętajmy, że każdy z nas potrzebuje ciepła, szacunku oraz uśmiechu.
Narodowe Święto Niepodległości
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości Szkoły Podstawowej w Lipie. Dlatego 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tej uroczystości przygotowanej przez uczniów z klas V-VIII przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy, jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.
Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.
"Szkoła do Hymnu"
Dnia 10 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły, jak co roku uczestniczyli w akcji " Szkoła do Hymnu". Dokładnie o godzinie 11.11 cała społeczność Szkoły Podstawowej w Lipie uroczyście odśpiewała Hymn Narodowy.
Zdjęcie zostało wykonane przy użyciu aparatu fotograficznego Canon, pozyskanego z projektu „Laboratoria Przyszłości”.
Archiwum Aktualności